Miért éppen biztosítás és miért nem egyszerűen banki befektetés?
Egy gyanús életbiztosítás...
Az életbiztosítások közül az UNIT LINK típusú biztosítás a legtöbbet dícsért és szidott... és persze nem véletlenül, mert
- olyan mint a foci: mindenki ért hozzá, kivéve a játékosokat
- tényleg olyan, mint a foci: van, aki győz, van, aki kikap
- a magyar focira szokták mondani, hogy nem igazi foci. Hát ez a biztosítás ténylegesen nem is biztosítás!
Az unit-linked biztosítás lényege:
- Hogy kezdődött
- Nyereséget elérni,
- keveset adózni,
- szezon és fazon,
- még néhány teljesíthető kívánság.
Hogy is kezdődött?
Sokáig az emberek az öregségükre és más hosszú távú céljaikra a pénzt előszeretettel tartották a "cihában" vagy hagyományos életbiztosításokban. Aztán, ahogy a befektetési alapok megjelentek és kezdtek elterjedni, az ügyfelek is kezdtek átpártolni a biztosításokból hozzájuk.
A biztosítók sem ellenségei a pénzünknek, ráadásul nekik vannak a legjobb befektetési alapjaik, ezért egy olyan konstrukciót dolgoztak ki a náluk életbiztosítást kötő ügyfeleknek, amelyben megnyitották féltett kincseiket, a kiváló befektetési alapjaikat.
Az ügyfelek saját döntésük szerint a biztosításban felhalmozott pénzeiket ezek között szétoszthatták, rendezhették.
Ezt nevezték el unit-linked azaz magyarul a befektetési alapok befektetési egységeihez csatolt biztosításnak.
Sokat keresni, keveset adózni…
Minél nagyobb legyen a hozam és egyben minél kisebb az adó!
Ebben a konstrukcióban az eddigi életbiztosításoktól eltérően az ügyfél szabad kezet kap - bizonyos korlátok közt - hogy a biztosító mibe is fektesse a pénzét.
Amennyiben ezt jól csinálja (1000 emberből talán egy ért hozzá), vagy jó a pénzügyi tanácsadója, akkor hosszú távon a hozammal nem lesz baj.
És mi lesz az adóval?
Szezon és fazon…
Miért kell a szezont összekeverni a fazonnal, a befektetést összekutyulni egy életbiztosítással? Nem jobb, ha megveszünk a bankban valami jó befektetési alapot?
Hát nem!
Hasonlóan az élet más területeihez, a kerülő út jobb és eredményesebb, mint a rögös egyenes út.
De mégis, miért van a befektetésünk életbiztosításba ágyazva? Lehet mellébeszélni, de ez bizony egy jó és törvényes trükk!
Az egész befektetési konstrukciónk így életbiztosításnak minősül, márpedig az életbiztosítás speciális joghatóság alá tartozik. És itt, kivételesen a mi javunkra trükköznek.
Nézzük sorra, mi az, amiben előnyt jelenthet az életbiztosítás forma:
- Először is a legfontosabb, a hatályos törvények szerint, egy 10 évnél hosszabb életbiztosítás adómentes. Személyi és kamatadó mentes. A hozamaival együtt! Nem rossz!
- Aztán a biztosítás alkalmat ad némi személyi adó visszatérítésre. ezt a lehetőséget évről évre szűkítik, a felső jövedelemplafont egyre lejjebb tolják, de akkor is talált pénz, és akár évi 100.000 forint lehet.
Igénybe vehető hozzá adójóváírás (2009-ig volt érvényes, de idővel vissza kell jöjjön az adókedvezmény, mert a befektetés hasznos a gazdaságnak)
Még néhány teljesíthető kívánság..
Értékelendő "apróságok":
- Az életbiztosítás örökösödési illeték mentes - nem része a hagyatéki eljárásnak.
Ha valaki meghal, egy hagyatéki eljárás indul, ami fél és két év közti időt igényel. Minden örökölt vagyon örökösödési illeték alá esik - ami nem kevés. Az életbiztosítást hozamaival együtt, azonnal kifizetik adó- és illeték mentesen.
- Az életbiztosítás nem megtámadható.
Képzeljük el, hogy van két gyerek, két anyától/apától, akik nem csípik egymást. Létezhet olyan végrendelet, amelyet a gyerekek ne támadnának meg a bíróságon? Kizárt. Az életbiztosítás esetén azt és olyan arányban jelöl meg örökösnek, akit csak akar. És ezt senki sem támadhatja meg - mert semmi köze hozzá. Nincs jogalapja. Slussz.
- Az életbiztosítás nem végrehajtható.
Ha a vállalkozó csődbe kerül, akkor visznek mindent a végrehajtási eljárás során: bankbetétet, lakást, kocsit, mindent. Kivéve az életbiztosítást. Lehet esetleg nagyon sok pénz egy életbiztosításban? Miért ne? Egy Unit-linkedbe sok minden belefér…
Ismétlem magam....
Az remélem látható, hogy nagyon nyomós okai vannak annak, hogy a befektetési alapokba fektetett pénzünket, kis "csalással", biztosításnak álcázzuk - még ha ez szerény költségekkel és megkötéssel jár is.
Szinte semmi baj nincs is ezzel, maximum az, ha a Unit-linked konstrukciókról tényleg azt hiszik, hogy életbiztosítás.
Ismétlem magam: Ne keverjük a dolgokat - ez egy befektetés, még ha biztosításnak álcáztuk is!
Vannak olyan járművek, amelyek képesek szárazföldön és vízen is haladni: csak igazából egyikre sem igazán jók. Sokkal jobb, ha tartunk egy motorcsónakot és egy autót. Még együtt is sokkal olcsóbb a kettő, mint egy kétéltű jármű.
Azaz: az Unit-linked biztosítások igazából befektetések, annak kiválóak. Mint kockázati biztosítás, nem a csúcs… Ne tévesszen meg senkit.